Германската провинция Северен Рейн-Вестфалия извърши първия си чартърен полет за депортация на бежанци в България във вторник, съобщиха германските медии. На борда на самолета са се намирали седем души – млади мъже от Афганистан и Сирия, които нямат криминални прояви. Техният принудителен трансфер е извършен в съответствие с Дъблинското споразумение, което регламентира, че страната на първоначално влизане в Европейския съюз е отговорна за разглеждането на молбите им за убежище. В случая това е България.
Решението на Северен Рейн-Вестфалия да организира чартърния полет е следствие от политиката на федералното правителство, което през ноември миналата година предостави на отделните провинции правото да извършват самостоятелно депортационни полети. Властите смятат, че този подход ще ускори процеса по връщане на мигранти, чиито молби за убежище са били отхвърлени или които подлежат на връщане според европейските регулации. Към момента не се съобщава каква е била цената на този чартърен полет за бюджета на Северен Рейн-Вестфалия.
През последните месеци германското правителство е подложено на засилен обществен и политически натиск да предприеме по-решителни действия в миграционната си политика. Причината са няколко тежки инцидента, свързани с насилие, извършено от лица с бежански статут. Един от най-коментираните случаи е смъртоносното нападение с нож по време на фестивал в Солинген, при което загина един човек, а няколко бяха ранени. Извършителят – 26-годишен сириец – се оказа, че е минал първоначално през България и според европейските разпоредби е трябвало да бъде върнат там. Освен този случай, през юни миналата година афганистанец намушка смъртоносно германски полицай при друго нападение, което засили общественото недоволство и политическия натиск за по-строг контрол върху миграцията и процеса на депортация.
Настоящата практика на самостоятелно организирани чартърни полети може да се окаже само началото на по-мащабни мерки, като все повече провинции в Германия обсъждат подобни действия, за да ускорят връщането на мигранти в страните, през които първоначално са влезли в ЕС.