Кризата в германския пазар на недвижими имоти започва да оказва влияние и върху банковия сектор. Проучване на консултантската и одиторска компания „Делойт“ (Deloitte), проведено сред 100 висши мениджъри и представители на управителните съвети на банки в Германия, разкрива тревожни тенденции. Според резултатите от анкетата, 78% от участниците очакват значително увеличение на необслужваните ипотечни кредити в следващите 18 месеца. Само 19% от банковите ръководители смятат, че ситуацията няма да се влоши, докато една четвърт от анкетираните прогнозират „значително“ или дори „твърде значително“ нарастване на лошите кредити, предаде БТА.
Основният фактор зад тези опасения е свързан с кредитите за недвижими имоти, които формират голяма част от портфейлите на банките. Според експерти, нарастването на необслужваните кредити може да подкопае стабилността на финансовите институции.
Предупреждения от регулаторите
Германският финансов регулатор „БаФин“ (BaFin) предупреди, че кризата в сектора на недвижимите имоти може да доведе до сериозни проблеми за банките. Според доклада на регулатора, някои кредити, отпуснати за търговски недвижими имоти, могат да застрашат стабилността на банките, ако те са инвестирали в рискови проекти. В резултат на това редица банки, включително Ареал банк (Aareal Bank) и Дойче пфандбрифбанк (Deutsche Pfandbriefbank), увеличават своите резерви за покриване на възможни загуби от рискови кредити.
Прогнозите на Федералната асоциация за закупуване и обслужване на кредити (BKS) сочат, че до края на 2024 г. необслужваните кредити за търговски недвижими имоти ще достигнат 3.6% от всички заеми, а до края на 2025 г. – 3.7%. На този фон много банки обмислят продажба на тези дългове, за да намалят риска.
Намаляване на финансирането
Много банки вече са се отказали напълно или частично от финансирането на проекти в сектора на недвижимите имоти. Проучване на Международното бизнес училище за недвижими имоти към Университета в Регенсбург показва, че банки като Ландесбанк Баден-Вюртемберг (LBBW) и Байерн ландесбанк (BayernLB) намаляват участието си в този сектор.
През 2023 г. 12 332 ипотекирани имота са били изнесени на публична продан в Германия. Стойността им възлиза на 3.87 милиарда евро, което представлява ръст от 15% спрямо предходната година.
Спад на цените на търговските имоти
Цените на търговските имоти в Германия спадат от средата на 2022 г., което се дължи на увеличените лихвени проценти по кредитите и нарастващите разходи за строителство. Търсенето на офис площи също намалява поради нарастващата популярност на дистанционната работа. Търговските обекти също губят привлекателност на фона на развитието на онлайн търговията.
Доклад на Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреждава, че въпреки че секторът на търговските недвижими имоти не е достатъчно голям, за да създаде системен риск за банките, той може да предизвика вълни от шокове, които да засегнат други финансови институции като инвестиционни фондове и застрахователни компании, известни като „банки в сянка“.
Строителният сектор
На фона на тази криза, броят на издадените разрешителни за строеж в Германия продължава да спада. През юни 2024 г. са издадени едва 17 600 разрешителни за строеж на апартаменти, което представлява спад от 19% спрямо същия период на предходната година и спад от 42.1% в сравнение с 2022 г.
През първото полугодие на 2024 г. са одобрени 106 700 нови апартамента, което е с 21.1% по-малко спрямо същия период на 2023 г. Това поставя под съмнение целта на германското правителство да се построят 400 000 нови жилища годишно.
Високите цени на имотите правят собственото жилище недостъпно за много германци. Големите инвеститори също страдат, тъй като вложенията в жилищни и търговски сгради все по-често носят загуби.