Около 40% от имащите право на глас в Германия изразяват загриженост за политическото бъдеще на страната, сочи анкета на социологическата агенция „ЮГов“, публикувана по-малко от месец преди предстоящите избори за Бундестаг. Според проучването, проведено сред 1908 души между 3 и 6 януари, 39% от анкетираните споделят, че изпитват загриженост за политическото бъдеще, докато 15% посочват неудовлетвореност. Същевременно 7% казват, че се тревожат, а също толкова – че са оптимисти. Около 12% от участниците отбелязват, че изпитват любопитство към развитието на политиката, 11% се чувстват изпълнени с очакване, а 8% не изразяват конкретно отношение.
Резултатите от допитването показват, че Християндемократическият съюз (ХДС) заедно с баварския си партньор – Християнсоциалния съюз (ХСС) – запазват лидерската си позиция, въпреки че губят един процентен пункт в сравнение с предишното проучване, като подкрепата за тях достига 29%. На второ място се нарежда крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ), чиято подкрепа се е увеличила с два процентни пункта и достига 21%.
Германската социалдемократическа партия (ГСДП), водена от канцлера Олаф Шолц, отбелязва спад от два процентни пункта и е подкрепена от 16% от анкетираните. „Зелените“ остават четвърта политическа сила с 14% подкрепа, докато новосъздаденият популистки „Алианс на Сара Вагенкнехт“ събира 6% от гласовете.
Свободната демократическа партия (СвДП), която през ноември се оттегли от коалиционното правителство на канцлера Шолц, е на ръба на изборния праг от 5%, необходим за влизане в Бундестага. „Левите“ обаче не достигат този праг, като получават подкрепа от едва 3% от анкетираните.
Настоящото проучване разкрива поляризацията в политическите предпочитания на германските избиратели и показва растящите предизвикателства за основните партии, особено в контекста на наближаващите избори.