България официално стана член на Шенгенското пространство на 1 януари 2025 г., което означава, че пътуващите вече няма да чакат с часове по границите с Гърция и Румъния, а ще преминават свободно. Това събитие предизвика радост и улеснения, но също така и известни притеснения у родители, тъй като вече не се изисква нотариално заверена декларация за извеждане на дете от страната с един от родителите.
Всички деца, независимо дали пътуват сами, с придружител, който не е техен настойник, или само с един родител, трябва да имат валиден паспорт или лична карта. В зависимост от страната на пътуване, може да е необходим допълнителен официален документ, подписан от родителите или законните настойници. Правилата варират в различните държави от ЕС, така че родителите трябва да проверяват изискванията на страните, през които пътуват. Дори ако дадена страна не изисква разрешение, друга може да го изисква при транзитно преминаване.
С отпадането на граничния контрол с Гърция и Румъния, в рамките на Шенгенското пространство няма специални проверки при извеждане на деца. При съмнения обаче, полицейските служители могат да извършат проверка, а ако родителят разполага с декларация, това ще ускори процедурата. При липса на такава декларация, полицаите могат да се свържат с другия родител за потвърждение, което може да удължи времето за проверка.
Семейният кодекс предвижда, че при несъгласие на единия родител за пътуване на детето в чужбина, той може да подаде иск в съда за забрана, която автоматично се предава на граничните власти. Нарушението на такава забрана представлява престъпление.
За малолетните лица до 14-годишна възраст е задължително издаването на паспорт, дори в рамките на Шенгенското пространство. Паспортът се издава със съгласието на двамата родители, като евентуални спорове се решават от районния съд по адресна регистрация на детето.