На 1 януари 2025 г. в Швейцария влезе в сила национална забрана за носене на облекла и аксесоари, които напълно покриват лицето, включително бурка и никаб. Нарушителите ще бъдат глобявани с парични санкции, вариращи от 100 до 1 000 швейцарски франка.
Решението за въвеждане на забраната беше взето на референдум през март 2021 г., когато 51,2% от швейцарските гласоподаватели подкрепиха инициативата. Въпреки че подобни ограничения вече действаха на регионално ниво в кантоните Санкт Гален и Тичино, националното им въвеждане бележи значителна стъпка.
Забраната обхваща обществени места като магазини, ресторанти, държавни учреждения и обществения транспорт. Изключения се правят за религиозни обекти, карнавали и защита от студа.
Според президента на Швейцария, Карин Келер-Сутер, новото законодателство ще засегне малка част от мюсюлманската общност в страната, която наброява около 400 хиляди души. Според оценки, едва 20–30 жени в Швейцария редовно носят никаб.

Швейцария се присъединява към нарастващия списък на европейски държави, които са приели подобни мерки. Франция беше пионер в тази област, като въведе забрана за покриване на лицето през 2011 г. Последваха я Белгия, Дания, Нидерландия, България и Австрия.
Забраната предизвика разнопосочни реакции в страната. Привържениците твърдят, че мярката е необходима заради сигурността, равенството между половете и културната интеграция. Противниците, от своя страна, я възприемат като дискриминационна спрямо мюсюлманите и ограничаване на религиозните свободи.
Международни организации и местни активисти също повдигнаха въпроса дали това законодателство е в съответствие с основните права и свободи, заложени в Европейската конвенция за правата на човека.
С новата забрана Швейцария заема твърда позиция в европейската дискусия относно религиозните облекла и тяхното място в публичното пространство.