НачалоГерманияХаос с влаковете в цяла Германия след срив в системата на Deutsche...

Хаос с влаковете в цяла Германия след срив в системата на Deutsche Bahn

Хиляди пътници останаха блокирани, а влаковото движение в цяла Германия беше сериозно нарушено след мащабен срив в железопътната комуникационна система. Според информация на BILD причината е била смяна на компонент в системата за радиовръзка на Deutsche Bahn. Макар повредата да беше отстранена за около час и половина, инцидентът отново постави под въпрос състоянието на германската железопътна инфраструктура и зависимостта ѝ от технологии, разработени преди повече от 30 години.

Влаковете в Германия все още разчитат на технология от 90-те години

По информация на BILD сегашната система за железопътна комуникация GSM-R работи върху технология от второ поколение (2G), която се използваше в първите мобилни телефони през 90-те години. Чрез тази система се осъществява комуникацията между машинистите и диспечерите, както и аварийните повиквания по железопътната мрежа.

Проблемът е, че много от необходимите компоненти вече не се произвеждат. Според източници на BILD Deutsche Bahn дори е принудена да търси и изкупува останали наличности от резервни части по света, за да поддържа системата работеща. Един железопътен мениджър признава пред изданието: „Сега остава само да стискаме палци това да издържи до 2035 година.“

Новата система идва най-рано след години

Планираният наследник на GSM-R е модерната система FRMCS, базирана на 5G технологии. Тя трябва постепенно да бъде внедрена в цяла Европа, но според сегашните планове няма да бъде напълно готова преди 2035 година. До тогава германските железници ще продължат да разчитат на технология, която на практика е остаряла от десетилетия.

Още по-притеснително е, че при проблеми с железопътната мрежа Deutsche Bahn в момента използва като резервен вариант обществената 2G мрежа на Telekom. Тази мрежа обаче трябва да бъде изключена до средата на 2028 година. Така резервният план може да изчезне години преди въвеждането на новата система.

Милиарди инвестиции и още проблеми

Германия инвестира огромни средства в модернизацията на железниците. Само по линията между Берлин и Хамбург са били изградени стотици нови съоръжения за бъдещата комуникационна система. Проектът е струвал около 2,2 милиарда евро и е продължил значително по-дълго от първоначално предвиденото. Въпреки това резултатът изненадва мнозина. След модернизацията пътуването с ICE по маршрута отнема 107 минути вместо предишните 105.

Закъсненията остават ежедневие

Проблемите в Deutsche Bahn далеч не се ограничават само до комуникационните системи. Според данните за началото на 2026 година едва около 59 процента от влаковете на дълги разстояния пристигат навреме. Това означава, че повече от четири от всеки десет влака закъсняват.

Критиците посочват, че реалната ситуация може да е още по-лоша, тъй като отменените влакове изобщо не влизат в статистиката за точност. През последните месеци имаше и други показателни случаи. На централната гара в Берлин например временно не работеха десетки ескалатори заради липса на резервни части и необходимост от намеса на специалисти от чужбина.

Старите проблеми продължават

Сривът на железопътната комуникация показа колко силно германските железници все още зависят от остаряла инфраструктура. Въпреки милиардните инвестиции в модернизация, много ключови системи продължават да работят с технологии от миналия век. За милионите пътници това често означава едно и също – закъснения, отменени влакове и несигурност дали ще пристигнат навреме до крайната си дестинация.

Подобни статии

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

- Advertisment -

Популярни

Последни коментари