Германците често са известни с любовта си към реда и спокойствието, но едно ново проучване показва, че има няколко неща, които сериозно им действат на нервите. И изненадващо високият наем не е на първо място. Според актуално изследване на института Allensbach, проведено по поръчка на Heimstaden Germany, най-големият източник на недоволство сред наемателите е високото потребление на енергия в жилището. Цели 42 процента от анкетираните признават, че именно това ги дразни най-много.
Почти веднага след него идва друг проблем, който вероятно е познат на много хора, живеещи в големите германски градове – намирането на свободно място за паркиране. За 40 процента от участниците в проучването обикалянето след работа в търсене на паркомясто е сред най-неприятните части от деня. Едва на трето място се нареждат високите наеми. Макар темата за жилищата да е една от най-обсъжданите в Германия, 37 процента посочват размера на наема като основен повод за недоволство.
Все повече хора усещат жилището като финансова тежест
Проучването показва, че над половината германци смятат разходите за жилище за сериозно бреме. Особено тежко е положението в големите градове, където две трети от анкетираните казват, че жилищните разходи ги натоварват силно. Най-засегнати са хората, които наскоро са се нанесли в ново жилище. Те плащат значително по-високи наеми от тези, които имат стари договори отпреди години. Въпреки това ежедневните неудобства често се оказват не по-малко дразнещи от самите сметки. Именно затова проблемът с паркоместата се нарежда толкова високо в класацията на недоволството.
Германците се местят все по-рядко
Интересен извод от проучването е, че хората все по-рядко сменят жилището си. Причината е проста – ново жилище се намира трудно, а в много случаи излиза и значително по-скъпо. Всеки пети наемател живее на едно и също място повече от 20 години. В същото време делът на хората, които са се нанесли през последните пет години, е значително по-нисък в сравнение с преди десетилетие. Това означава, че дори когато не са напълно доволни от жилището си, много германци предпочитат да останат там, където са, вместо да рискуват с търсене на нов дом.
Как изглежда идеалното жилище според германците
Когато става дума за подобрения, повечето наематели мечтаят за по-ниски сметки за отопление и модерна баня. Много от тях дори са готови да плащат малко повече за жилище, ако то е по-енергийно ефективно. За сметка на това екстри като климатик, подово отопление, електрически щори или асансьор не впечатляват особено германците. Едно обаче остава безспорно важно – близостта до супермаркет. За повечето участници в проучването това е по-важно от много други удобства.
Проучването показва интересна картина на ежедневието в Германия. Макар високите наеми да продължават да са сериозен проблем, за много хора липсата на паркомясто след работа или високите сметки за енергия са нещата, които ги изнервят най-много всеки ден. А понякога именно тези дребни на пръв поглед проблеми влияят най-силно върху усещането за качество на живот.

