НачалоБългарияОбявиха новите цени на винетките – поскъпването влиза в сила от 1...

Обявиха новите цени на винетките – поскъпването влиза в сила от 1 август

Шофьорите в България ще плащат значително повече за ползването на републиканската пътна мрежа. Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува за обществено обсъждане новите цени на електронните винетки, които предвиждат увеличение с 30% от 1 август 2026 г.

Поскъпването беше обявено и като част от мерките в проектобюджета за 2026 г., чрез които правителството цели да увеличи приходите и да намали бюджетния дефицит.

Новите цени на винетките

Ако предложенията бъдат окончателно приети, от 1 август цените ще бъдат:

  • Годишна винетка – 64,50 евро (сега 49,60 евро)
  • Тримесечна винетка – 35,80 евро (сега 27,50 евро)
  • Месечна винетка – 19,90 евро (сега 15,34 евро)
  • Седмична винетка – 10 евро (сега 7,67 евро)
  • Уикенд винетка – 6,60 евро
  • Еднодневна винетка – 5,30 евро

Увеличава се и компенсаторната такса за шофиране без валидна винетка. Тя ще стане 46,50 евро вместо досегашните 35,79 евро, ако бъде платена в 14-дневния срок след връчването на електронния фиш.

Защо се увеличават цените

От Министерството на регионалното развитие посочват, че цените на винетките не са променяни от въвеждането на електронната система през 2019 г. Според ведомството през този период натрупаната инфлация е намалила значително реалната стойност на приходите от пътни такси.

Допълнително са поскъпнали основните строителни материали като битум, асфалт, цимент и стомана, както и разходите за труд и поддръжка на пътната инфраструктура.

По данни на министерството над една трета от второкласната и третокласната пътна мрежа – повече от 7000 километра – е в лошо състояние, а средствата от винетки и тол такси в момента стигат основно за аварийни ремонти, но не и за цялостна рехабилитация.

Допълнителни приходи за бюджета

Според разчетите на Министерството на финансите увеличението ще донесе около 24,6 млн. евро допълнителни приходи още до края на 2026 г., а през следващите години се очакват над 53 млн. евро годишно. Финансовият министър Гълъб Донев представи мярката като част от усилията за ограничаване на бюджетния дефицит и осигуряване на повече средства за поддръжката на пътищата.

Защо увеличението влиза в сила именно през август

От МРРБ посочват, че август е месецът с най-интензивен автомобилен трафик през България. По това време страната се използва като транзитен маршрут от десетки хиляди чуждестранни туристи, пътуващи към Гърция и Турция. Според министерството това означава, че значителна част от допълнителните приходи ще бъдат платени именно от чуждестранните шофьори, а събраните средства ще помогнат и за финансирането на зимното поддържане на пътната мрежа.

Предстои обществено обсъждане

Проектът за новите тарифи е публикуван за обществено обсъждане. След приключването му и окончателното приемане на промените новите цени ще влязат в сила от 1 август 2026 г. Това ще бъде първото увеличение на винетните такси от въвеждането на електронната винетна система преди седем години.

Подобни статии

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

- Advertisment -

Популярни

Последни коментари